Lankytojai

3846585
Šiandien
Šią savaitę
Šį mėnesį
305
4022
17393

2 proc parama

mok pazymejimas

Mokiniai pilietinėje akcijoje „Atminties kelias“

Žmonijos istorijoje yra daug neužgyjančių žaizdų. Viena iš jų - Holokaustas. Rugsėjo 23-oji yra Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena.

Gražinos pagrindinės mokyklos klubo „Legenda“ nariai su savo vadove istorijos mokytoja Laima Škėmiene ir lietuvių kalbos mokytoja Joana Laurutiene prisijungė prie respublikinės Holokausto aukų pagerbimo akcijos „Atminties kelias“. Mokiniai nuvyko į Šeduvą, prie paminklo Šeduvos žydams prisiminė , kad žydų genocido aukomis tapo ir vaikai, kurie patyrė nežmonišką pažeminimą, priversti su tėvais gyventi getuose, o vėliau negailestingai nužudyti nacių ir jų talkininkų. Žydų vaikai apie tai rašė savo dienoraščiuose, eilėraščiuose. Prie paminklo skambant žydiškoms melodijoms, septintokė Adelė skaitė žydaitės paauglės Matildos Olkinaitės eiles.

Su žydų tautos tradicijomis , laidojimo papročiais mokinius supažindino istorijos mokytoja L. Škėmienė, kai nuvykome į senąsias Šeduvos žydų kapines. Visų dėmesį patraukė šalia kapinių statomas didingas pastatas. Iš informacinių stendų sužinojome, kad tai būsimas Lietuvos žydų kultūros, istorijos ir paveldo centras.

„Atminties kelias“ toliau tęsėsi į Liaudiškių mišką, kur vokiečių nacistai ir jų talkininkai nužudė beveik tūkstantį Šeduvoje ir apylinkėse gyvenusių žydų, kurių tarpe buvo daug vaikų. Šiandien žudynių ir palaidojimų vietose stovi įspūdingi paminklai. Šalia jų mokiniai skaitė karo metais Vilniaus gete gyvenusio paauglio Icchoko Rudaševskio dienoraščio ištraukas. Tai jauno žmogaus išgyvenimai, tikros tiesos parodymas, kokias dvasines ir fizines kančias kentėjo žydai, suvaryti į getus.

Prie paminklų mokiniai matė, kad padėta daug akmenukų su įrašytais vardais. Tai byloja, kad šios žydų aukų atminimo vietos yra lankomos, kad atmintis gyva… Mokiniai taip pat ant lauko akmenėlių rašė tradicinius žydiškus vaikų vardus, dėjo prie paminklo, išsakė, kokias emocijas jie jaučia pabuvoję „Atminties kelyje“ savo krašte.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, svetainėje yra naudojami slapukai (angliškai „cookies“), kuriais analizuojama jūsų naršymo istorija. Tokiu būdu optimizuojamas svetainės funkcionalumas ir pateikiamas turinys, kuris yra aktualus jums. Sutikdami, spauskite mygtuką “Sutinku” arba pasirinkite “ Daugiau informacijos ”. Daugiau informacijos